تبلیغات
تبلیغات در سایت
تبلیغات
تبلیغات
مطالب محبوب
مطالب تصادفی
آخرین مطالب
به کانال ریاضی کده در تلگرام بپیوندید
خبرنامه
خبرنامه

براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

نظرسنجی
مطلب مورد علاقه خود را بنویسید ؟
کدهای اختصاصی

 


قبل از این كه مطالعه را شروع كنید به موارد زیر توجه كنید

_
مواد مغذی برای تقویت ذهن مصرف كنیدقطعاً مواد مغذی شامل پفك، چیپس و پاپكورن نمی شود. تخم*مرغ و چند تكه شكلات تلخ در وعده شام بسیار مؤثر است. شكلات تلخ كارایی مغز را افزایش می*دهد.
_
اگر احساس خستگی می*كنید، دوش آب سرد بگیریددوش آب سرد به احساس تازگی و طراوت و بیدار ماندن كمك می*كند. خوردن یك دسر سبك مانند سیب كارایی را چند برابر افزایش می*دهد و استرس را دور می*كند. غذاهای سنگین نخورید، این غذاها باعث احساس خواب*آلودگی می*شوند. درحالی كه این چیزی است كه قصد دارید از آن جلوگیری كنید. اگر در طول مطالعه آدامس بجوید، حواستان پرت شده و نمی*توانید چیزی را كه مطالعه كردید، به خاطر بیاورید.
_
تغذیه سالم قبل از مطالعه باعث می*شود احساس گرسنگی نكرده و برای خوردن تنقلات وسوسه نشویدمطالعه را با یك نوشیدنی یا آبمیوه خنك شروع و احساس كنید سر جلسه امتحان نشسته*اید پس جدی باشید. در این حالت هیچ بهانه*ای ندارید كه از جا بلند شوید.

-همه لوازم مورد نیاز را كه برای آزمون نیاز دارید در كنار دست*تان قرار دهید.جزوات، كتاب*های درسی، سوالات آزمون*های قبلی، یادداشت*ها و... را روی میز كار بگذارید.

_
ساعت را برای 45 دقیقه تنظیم كنید، در بازه*های زمانی 45 دقیقه مطالعه كنید و 5 دقیقه بعد از این مدت استراحت كوتاهی كرده و دوباره مطالعه را ادامه دهید. چنانچه بخواهید برای ساعات نامحدود مطالعه كنید، مغز بیش از حد خسته شده و مجبور می*شوید برای حفظ تمركز زمان طولانی*تری را صرف كنید.بهتر است اهداف*تان را با پاداش*های كوچك ( زنگ تفریح ) دنبال كنید در این حالت می*توانید تا زمانی كه لازم است به مطالعه ادامه دهید فقط كافی است زمان*سنج را برای 45 دقیقه تنظیم كنید.

_
راهنمای درسی و مواد امتحانی را دنبال كنید؛ به یادداشت*ها، جزوات، كتاب*ها و آزمون*های قبلی كه احتمال می*دهید در امتحان مورد توجه باشد، مراجعه كنید. معلم*ها سوال*ها را از درس*هایی كه در كلاس ارائه شده، طرح می*كنند بنابر این یادداشت*ها و جزوات منابع باارزشی به شمار می*روند. یادداشت*ها را هرگز برای مطالعه در شب قبل از آزمون فراموش نكنید. به سوالاتی كه آخر هر فصل وجود دارد توجه كنید و خود را با بررسی این سوالات بیازمایید. علاوه بر آن به دو صفحه اول هر بخش كه خلاصه*ای از مطالب فصل مربوطه است توجه كنید تا اطلاعات اساسی و اولیه را درباره هر فصل یاد بگیرید.

_
مسابقه پرسش و پاسخ با یك دوست یا اعضای خانوادهسرعت یادگیری را افزایش می*دهداز مادر، برادر، پدر و خواهر یا یك دوست صمیمی بخواهید به تعدادی از سوالات شما خیلی سریع پاسخ دهد. لیستی از مطالبی كه شما را درگیر كرده و نمی*توانید آن*ها را به خاطر بسپارید تهیه كنید و در قالب سوال آن*ها را از اطرافیان بپرسید و بخواهید خیلی سریع به سوال*تان پاسخ دهند. تكرار پرسش و پاسخ باعث می*شود آن*ها ملكه ذهن شوند. علاوه بر آن مسابقه پرسش و پاسخ كمك می*كند تا نقاط ضعف موجود را جبران كنید.
_
تهیه یك لیست برای بررسی سریع، همه نكات درسی، مطالب حفظی، تاریخ*های مهم و معادلات پیچیده را روی یك ورق كاغذ بنویسید. این لیست را قبل از آزمون و صبح روز بعد مطالعه كنید.هیچ چیز بدتر از آن نیست كه شب قبل از آزمون به اندازه كافی نخوابیده باشید. ممكن است وسوسه شوید و همه شب را بیدار بمانید و خود را برای امتحان آماده كنید اما هنگامی كه زمان امتحان فرامی*رسد قادر نخواهید بود همه اطلاعاتی را كه یاد گرفته*اید به خاطر بیاورید. مغز در این حالت فقط برای بیدار ماندن تلاش می*كند. مطالعات نشان می*دهد نخوابیدن در شب امتحان عملكرد حافظه را نابود كرده و به شدت پایین می*آورد.

-
نگاهی كوتاه به لیست مرور؛ سعی كنید صبح روز امتحان حدود 45- 30 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید. نگاهی كوتاه به لیست مرور و فلش*كارت بیندازید. زمانی كه منتظر هستید تا جلسه آزمون شروع شود، صفحات مرور را كنار بگذارید.
نكته*های خوب برای مطالعه و یادگیری مطالب مهم
_
آرام باشید، ممكن است كمی سخت باشد ولی كافی است یك نفس عمیق بكشید. سعی كنید افكارتان را متمركز كنید. یك مكان خوب و *آرام برای مطالعه پیدا كنید. تختخواب و مبل راحتی انتخاب خوبی نیستند. دراز كشیدن روی تختخواب یا مبل راحتی به این معنی است كه شانس خود را برای موفقیت در آزمون فردا به خطر می*اندازید.

_
كتاب*های درسی و یادداشت*هایتان را باز كنید و از ابتدا شروع كنید روی جزییات كوچك چندان تمركز نكنید. به مطالب مهم و برجسته كه احتمال می*دهید در آزمون فردا از آن*ها سوال مطرح شود، تمركز كنید.
_
اطلاعات مهم را در كاغذهای كوچك یادداشت بنویسید و با صدای بلند بخوانید. این فرآیند به مغز و قدرت یادگیری كمك می*كند.
_
فلش* كارت درست كنید. تهیه فلش كارت روش خوبی است تا خود را بیازمایید. فلش كارت كمك می*كند تا اطلاعات را پردازش كنید. نكات مهم را در فلش كارت*ها مرتب نوشته و با صدای بلند بخوانید.
_
اطلاعات و نكات را در راه مدرسه در ذهن مرور كنید. هرگز قبل از شروع آزمون سراغ جزوات و كتاب*های درسی نروید. این كار اشتباه بزرگی است و اعتماد به نفس را كاهش می*دهد.
_
سعی كنید مطالبی را كه می*خوانید درك كنید. با این كار هیچ مشكلی برای به خاطر آوردن آن*ها سر جلسه امتحان نخواهید داشت. به خاطر داشته باشید فرار از درس*های تلنبار شده به راحتی ممكن نیست. شاید تلنبار كردن برای یك درس چندان كار نادرستی نباشد اما این موضوع برای همه درس*ها بویژه درس*های با حجم سنگین صدق نمی*كند.
صبحانه كاملقطعاً صبحانه كامل معده درد یا دل درد را از شما دور می*كند. قبل از آزمون آب كافی بنوشید. توجه كنید اگر نمی*توانید بیدار بمانید قهوه بنوشید اما اگر احساس می*كنید قهوه شما را خیلی عصبی و مضطرب می*كند سعی كنید برای این*كه بیدار بمانید و خواب*آلودگی سراغ*تان نیاید، مقداری ورزشكنید.نوشیدنی*های انرژی*زا علاوه بر این*كه سلامتی را به خطر می*اندازند باعث افزایش استرس و اضطراب می*شوند پس هرگز شب قبل از آزمون از این نوشیدنی*ها استفاده نكنید.تصور كنید شب قبل از امتحان است و می*خواهید برای روز بعد خود را آماده كنید. پیشنهادات زیر را دنبال كنید.
شب قبل از امتحان

_
یادداشت*برداری كنیداگر زمان كوتاهی برای مطالعه جهت آزمون روز بعد دارید، یادداشت*برداری كنید. البته مهارت یادداشت*برداری خیلی مهم است تا بیشترین بهره را شب قبل از امتحان ببرید. اگر معلم قبل از امتحان یك جلسه مرور گذاشت حتماً در آن شركت كنید. معلم*ها در جلسات مرور نكات ریز و مهم كه برای امتحان ضروری هستند را یادآوری می*كنند. یادداشت*های سر كلاس را جدی بگیرید به طور منظم سر كلاس حاضر شوید و یادداشت*برداری كنید. چنانچه یادداشت*برداری نكردید، یادداشت*های همكلاسی*هایتان را كپی*برداری كنید.
_
نكات سر كلاس و یادداشت*ها گنج قابل دسترس هستندمفاهیم، تعاریف و معادلات مهم را در كارت*های سه در پنج سانتیمتری بنویسید و مجموعه*ای مفید از فلش كارت*های دستی تهیه كنید. عمل بازنویسی به یادگیری و حفظ مطالب كمك می*كند. اگر یادگیری بصری شما خوب است پس این عمل قطعاً كمك خواهد كرد.
_
اگر یادگیری شنوایی خوبی دارید به این معنی كه با شنیدن، مطالب را یاد می*گیرید، كلماتی را كه در فلش*كارت*ها نوشته*اید بلند بخوانیدشاید در ابتدا تصور كنید این بازنویسی در فلش كارت*ها به درد نمی*خورد اما اگر قصد دارید اطلاعات مهم را یاد بگیرید، بسیار مفید است. یادگیری معادلات و مسائل كاربردی و عملی از طریق تكرار، عمل مفیدی نیست.
_
نكات كلیدی را شناسایی كنیدنخستین صفحه از هر فصل اغلب نكات كلیدی كه هدف اصلی درس است را شامل می*شود، این صفحات را حتماً نگاه كنید.
_
خود را بیازماییداگر معلم*تان نمونه سوال داده آن را حل كنید. برای سوالات زمان زیادی صرف نكنید اگر پاسخ سوالی را نمی*دانید از فلش*كارت كمك بگیرید. ممكن است به بازخوانی مجدد فلش*كارت*ها نیاز داشته باشید. برخی از استراتژی*های حفظ را یاد بگیرید. سعی كنید با استفاده از گیره، یادداشت*ها و فلش*كارت*ها را آویزان كنید. برقرار كردن ارتباط تصویری با اطلاعات نتیجه خوبی خواهد داد.
_
مطالعه را با مهمترین اطلاعات درسی شروع كنیدابتدا مفاهیم كلی را یاد بگیرید و درباره یادگیری جزییات نگران نباشید زیرا هدف یادگیری ایده*های اصلی در زمان كوتاه است.
_
حافظه، اطلاعاتی را كه شما در شروع و پایان مطالعه، یاد گرفته*اید بهتر از موضوعاتی كه در وسط مطالعه یاد گرفته*اید، به خاطر می*سپارد.
_
با مطالعه روزانه، مفاهیم به مدت طولانی در حافظه بلندمدت باقی می*ماند اما اگر وضعیتی پیش آمده و مطالعه را به لحظات پایانی موكول كرده*اید مفاهیم در حافظه كوتاه مدت باقی می*ماند و زود فراموش می*شوند. پس سعی كنید مفاهیم را درك كنید.
_
به یك موسیقی آرامبخش مانند موسیقی كلاسیك با صدای كم گوش كنیدموسیقی برخی از خستگی*های مطالعه را كم می*كند. هرگز بعد از زمانی كه معمولاً می*خوابید مطالعه نكنید در بعدازظهر یا ساعات اولیه عصر مطالعه كنید. اگر فرد سحرخیزی هستید مطالعه اوایل صبح نتیجه خوبی خواهد داشت.
_
نگرش مثبت و برنامه ریزی برای مطالعه راهی به سوی موفقیت است. برنامه*ریزی زمان انجام كار را برای فرد برجسته و مهم می*كند.
_
هنگامی كه تلاش می*كنید درس تاریخرا حفظ كنید اسامی و سایر اطلاعات واقعی را در ذهن بسپارید. اگرچه این عمل مقداری طول می*كشد اما روش بازنویسی و تكرار و تلاوت مؤثر است. در مورد مسائل ریاضی و علم معادلات به مسائلی كه معلم سركلاس تاكید كرده، توجه كنید. در اینجا تكنیك یادداشت*برداری به كمك خواهد آمد.


325
تاریخ : شنبه 20 ارديبهشت 1393
نویسنده : حامد قاسمی
مطالب مرتبط
سوالات ریاضی نهم از معادله خط
سوالات ریاضی نهم نوبت اول
سوالات ریاضی هشتم نوبت اول
سوالات ریاضی نوبت اول هفتم
نکاتی در مورد تجزیه عبار تهای جبری (فاکتور گیری)
سوالات ریاضی نهم نوبت اول
سوالات ریاضی هشتم فصل اول تا چهارم
سوالات ریاضی نهم فصل اول تا چهارم
سوالات ریاضی هفتم فصل 1 تا 4
سوالات ترم اول نهم
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
آمار سایت
 • کل مطالب : 1474
 • کل نظرات : 255
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 406
 • بازدید امروز : 693
 • باردید دیروز : 1,615
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 35
 • بازدید هفته : 5,739
 • بازدید ماه : 44,732
 • بازدید سال : 111,239
 • بازدید کلی : 3,178,981
 • اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • عضویت سریع
 • نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
  کانال تلگرام ما : https://telegram.me/ghmrir